W dniu 25 września br. odbyła się wyjazdowa Sesja Plenarna Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN i Komisji Astronautyki i Technik Kosmicznych KBKiS PAN. Miejscem Sesji Plenarnej było Centrum Usług Satelitarnych Telekomunikacji Polskiej S.A. w Psarach.
Sesja plenarna Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN składała się z części oficjalnej i otwartej. W części oficjalnej odbyło się Zebranie Plenarne Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. Tematami Zebrania Plenarnego były następujące sprawy: bieżąca i przyszłoroczna działalność komitetu, stan współpracy Polska-ESA, obchody 50-lecia NASA w Polsce i sprawy finansowe.

Ważną sprawą poruszoną na Zebraniu Plenarnym było nadanie europejskiemu systemowi obserwacji satelitarnych GMES imienia Mikołaja Kopernika, co Komitet przyjął z wielką satysfakcją. Niestety dużym dysonansem popełnionym przez G. Verhugena było błędne przypisanie M. Kopernikowi pochodzenia niemieckiego i określenie go niemieckim astronomem, co jest historyczną nieprawdą. Komitet wystosował uchwałę skierowaną do polskich władz w celu sprostowania informacji podanej przez p. Verheugena.

Podczas omawiania współpracy Polska-ESA, prof. Kłos poinformował, że pierwsza składka na program PECS została wpłacona. W październiku upływa termin składania propozycji na kolejny konkurs w ramach tego programu i w tym samym miesiącu będą podpisywane kontrakty na projekty z pierwszego konkursu. W listopadzie planowana jest rada ministerialna ESA, podczas której zostanie otwarty trzeci duży program kosmiczny Europy.

Omawiając przygotowania do obchodów 50-lecia NASA, prof. Wolański poinformował, że w ramach tej uroczystości do Polski przyjedzie amerykański astronauta polskiego pochodzenia G. Zamka, który przekaże plakietkę Eskadry Kościuszkowskiej dla Muzeum Wojska Polskiego. W ramach obchodów odbędą się konkursy dla dzieci i młodzieży oraz seminaria. Astronauta ma odwiedzić kilka miast w Polsce w ramach swojej wizyty. Imprezę koordynuje Ambasada Amerykańska we współpracy z KBKiS PAN.

Z pozostałych spraw omawiano programy małych satelitów prowadzone na Politechnice Warszawskiej, program badawczy technologii napędowych do rakiet nośnych prowadzony w Instytucie Lotnictwa i europejski program technologii kosmicznych.

W części otwartej uczestnicy sesji wysłuchali dwóch referatów:
- "Kierunki rozwoju łączności satelitarnej" - prof. dr hab.inż. Józef Modelski, przewodniczący Komisji Astronautyki i Technik Kosmicznych KBKiS PAN.
- "Centrum Usług Satelitarnych TP S.A. w Psarach" - mgr inż. Wiesław Dzierzak, dyrektor CUS TP S.A.

W ramach wystąpienia dyrektora Centrum Usług Satelitarnych TP S.A uczestnicy zwiedzili ośrodek.

Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN składa gorące podziękowania Dyrekcji Centrum Usług Satelitarnych TP S.A i Komisji Astronautyki i Technik Kosmicznych KBKiS PAN za zorganizowanie sesji.